היוגה של הנפש

את הקליניקה שלי פתחתי בזכות מ', אישה אמיצה וחכמה אשר התמודדה עם מחלת הסרטן והגיעה אלי לעזרה. העבודה איתה התפרשה על פני שלוש שנים אשר הסתיימו בריפוי שלה, ובהיווכחות שלי בעוצמתה של יוגה תרפיה.

מהי יוגה תרפיה רגשית?

יוגה תרפיה היא טכניקה טיפולית המתבססת על עקרונות התרגול והפילוסופיה היוגית.
העבודה מכוונת גוף-נפש ואינה דורשת ניסיון קודם ביוגה.
הטיפול מתאים לתופעות גופניות ונפשיות כאחד.

בין הקשיים הפיזיולוגיים שניתן לטפל בהם בעזרת יוגה תרפיה:
בעיות אורטופדיות, כאבי גב, צוואר, ברכיים, בעיות עיכול, קשיי נשימה, פציעות ספורט, מיגרנות, בעיות מחזור ופריון, כאבים כרוניים ולחץ דם גבוה.
במישור הנפשי יוגה תרפיה מסייעת ומטפלת במתח, עייפות כרונית, דיכאון, טראומות, חרדות, החלמה ממחלות קשות, הפרעות אכילה וחוויות אובדן.

יעילות השיטה

יעילות השיטה נובעת מעבודה דרך הגוף, מתוך ההבנה שכל החוויות שלנו נרשמות ונצברות בגופנו. הטיפול מאפשר מפגש עם מאגרי זיכרון גופניים, רגשיים ומנטאליים בעבודה עם תופעות שונות, ובאמצעותו לומד המטופל לזהות את מקור הקושי ו"למוסס" אותו בכוחות עצמו. הדגש בעבודה זו הוא על העצמת המטופל ובניית חוסן נפשי דרך הקניית כלים להתמודדות אישית וחיבור אל מקורות הכוח.

בניית מאגר מקורות הכוח

עצם השחרור של האנרגיה הרגשית התקועה לא תמיד מוביל לריפוי. כשאין לנו די משאבים להכיל את מה שעולה, הדבר עלול לעיתים אף לגרום לקיבעונו ולהנצחתו של הכאב. לכן, אנו לומדים לבנות קודם כל מיכל רגשי באמצעות העבודה עם המשאבים. רק כשאנו מרגישים מספיק יציבים ומועצמים,אפשר להתקדם ולגעת בעדינות במקום הפגוע.
אחד היתרונות החשובים ביוגה תרפיה הוא בכך שלמטופל תפקיד אקטיבי בתהליך.

המטפל מלווה אותו, תומך ומכיל, הולך לידו ומאיר עם הפנס את הדרך. לכן, המונח “טיפול” לא ממש מתאים כאן. אלה הם יותר “מפגשי הכלה”. “המוכל” בתורו רוכש כלים לעזרה ראשונה רגשית ולעבודה עצמית עם אירועים מאתגרים בעתיד. על ידי כך הגרעין הפנימי שלו מתעצם ומתעורר הכוח המרפא שבתוכו. לכן, יוגה תרפיה מתייחסת ל”בעיות” שקיימות אצל אדם לא כאל “הפרעות פתולוגיות”, אלא כאל נקודות קושי בהן טמון פוטנציאל לצמיחה אישית. אם נעבוד עליהן מתוך התעצמות, ייווצר מומנטום שייקח אותנו אל המדרגה החדשה בחיינו.

העבודה

העבודה משלבת פיתוח המודעות לחוויה הפיזית, החושית והרגשית דרך שיחה, הרפיה, דמיון מודרך ותרגול גופני. הטכניקה פותחה בישראל על ידי ציפי נגב (מנהלת בית הספר ליוגה אינטגרטיבית) ומבוססת על טכניקת SE אשר פיתח ד"ר פיטר לוין ("להעיר את הנמר") ועל טכניקת "התמקדות" אשר פיתח ד"ר יוג'ין ג'נדלינג.
העבודה אינה מחייבת טיפול ארוך טווח וניתן לבחור בתהליך של מספר פגישות מוגדר.
את הכשרתי קיבלתי ממורותי היקרות: ציפי נגב (בית הספר ליוגה אינטגרטיבית) ומיכל ירקוני (הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה).